wtorek, 18 lipca 2023

Łęczyca – atrakcje miasta – w sam raz na mały spacer.

Miasto nad Bzurą istniejące od X wieku, wówczas jako gród, który był tam gdzie dziś znajduje się miejscowość Tum. Łęczyca wiek później stała się najważniejszym grodem prowincji, występującym pod nazwą łacińską Lancicia.
W XII wieku gród był siedzibą księżnej Salomei, hrabianki z Niemiec. Została drugą żoną Bolesława III Krzywoustego i tytuł księżnej. Zmarła w Łęczycy, a pochowano ją u boku męża w katedrze w Płocku.
W Łęczycy miały miejsce pierwsze zjazdy i obrady polskich sejmów. W końcu przed rokiem 1267 nadano prawa miejskie, a Łęczycę przesunięto na północ od osady. Tak powstała stolica księstwa łęczyckiego. W XIV wieku Kazimierz Wielki włączył Księstwo Łęczyckie do Polski.

Tutaj zakończymy opowieść, którą każdy - kto ciekaw - może doczytać w sieci. Popatrzmy na uroki tego miasta, oraz zobaczmy gdzie warto pójść na spacer.

Rynek.



Ratusz.

Ratusz pochodzi z XVIII wieku. Zbudowano go w stylu klasycystycznym, czyli wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Na szczycie znajduje się niewielki belwederek, w połaciach dachu facjatki.

Co jeszcze widać z lokacji rynku:


Zwieńczenie zamku królewskiego.



Najciekawszy jest Zamek Królewski. Historia i zdjęcia ze środka umieściłam w innym wpisie ⏩Łęczyca – Zamek Królewski.





Mury obronne w Łęczycy powstały w XIV wieku. Nie przetrwały niestety ataku szwedzkiego, ale w XVIII wieku zdecydowano o odbudowie całości i dodaniu kilku elementów.
Grubość ściany wynosiła 1,5 - 2 metry. Konstrukcja zwieńczona blankowanym krenelażem, w XVI wieku przerobionym w kryty ganek.
Jednocześnie wzniesiono trzykondygnacyjny dom mieszkalny nazwany „Domem Nowym”, a sam łęczycki zamek zyskał cechy rezydencji. Tak powstała zabudowa administracyjno-mieszkalno-gospodarcza.
Jako ciekawostkę dodam, że na dziedzińcu zamkowym na wprost bramy istniał trzypiętrowy budynek, tzw. „Dom Stary”. Były w niej: kancelaria burgrabiego i pisarza, sala posiedzeń sądu oraz sala reprezentacyjna). Na piętrze mieściła się zbrojownia i spichlerz.

Na zdjęciach mury obronne miasta w pobliżu kościoła i zabudowa klasztorna.








Park im. Józefa Piłsudskiego jest jednym z najstarszych parków w naszym kraju, założono go bowiem w XVIII wieku.
Niestety w XX wieku park nie oparł się żywiołowi, został kompletnie zniszczony przez trzy powodzie. Zginęły całe grupy drzew m.in. świerki i modrzewie. Wycięto niemalże 700 drzew.
Park został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego, jest w pełni zrewitalizowany i naprawdę piękny.










Teren rekreacyjny nad Zalewem Miejskim to kolejna perełka, której nie można ominąć. Wszakże najlepiej odpoczywa się nad wodą!
Chodniki, ławki, altany, oświetlenie i plaża. Obszary piknikowe, strefa do ćwiczeń, oraz plac zabaw.




Punkt widokowy.






10 komentarzy:

  1. Byliśmy jakiś czas temu w Łęczycy, ale jakoś mnie specjalnie nie zachwyciła, nawet z wypiciem dobrej kawy było kiepsko...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie szukałam tam kawiarni, wiec się nie wypowiem. Ogólnie te punkty, które przedstawiłam, są najciekawsze wg mnie w mieście, choć reklamują więcej, ale to już kwestia gustu. Warto też udać się do pobliskiego Tumu, by odwiedzić skansen i kolegiatę.

      Usuń
    2. Byliśmy obok kolegiaty, bo była zamknięta, niestety...o skansenie nie wiem.
      jotka

      Usuń
    3. Może jeszcze wtedy nie było skansenu, to młody projekt. Byliśmy tam rok temu, mały teren ale zacny. Jak uzupełnię w końcu blog o zdjęcia stamtąd, zobaczysz czy Wam się opłaci przyjechać raz jeszcze. Do kolegiaty też weszliśmy.

      Usuń
  2. Łęczyca jest stara i szacowna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Matko i córko - byłam tam "sto" lat temu, w liceum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam słabe wspomnienia z wycieczek z liceum, bo zazwyczaj człowiek był skupiony na swojej grupie, a nie na zwiedzaniu. Pierwszy raz tak porządnie i z zainteresowaniem zwiedziłam Łęczycę z moimi rodzicami.

      Usuń
  4. Nie sądziłam, że Łęczyca może być taka ciekawa. Albo to magia Twoich zdjęć :)

    OdpowiedzUsuń