wtorek, 15 marca 2022

Stacja Łódź Fabryczna.

Główna stacja kolejowa, której inicjatorem był przemysłowiec Karol Scheibler w 1866 roku. Na terenie obiektu mieszczą się stacje autobusowe, autokarowe, tramwajowe oraz rowerowe.
Dworzec posiada najwyższą kategorię Premium i jest jednym z najnowocześniejszych projektów w mieście.

Przebudowa dworca zajęła 5 lat, ponadto po udostępnieniu obiektu ludziom, dalej trwały prace nad tunelem średnicowym w stronę dworca Łódź Kaliska.

65 000 m² całej powierzchni, 3 poziomy konstrukcji połączone 24 schodami ruchomymi i 14 windami. 4 perony na głębokości 16,5 metra pod ziemią.
Przed wejściem na dworzec znajduje się czterotorowy tramwajowy węzeł przesiadkowy i pętla autobusowa. Przy zachodnim i północnym wejściu znajdują się stacje Łódzkiego Roweru Publicznego.

W 2010 roku kręcono na tej stacji film "Weekend" w reżyserii Cezarego Pazury. W tym filmie można zobaczyć ostatni raz stację przed remontem.

– informacje zaczerpnięto z Wikipedii








Sąsiadka "EC 1", Centrum Nauki i Techniki.

8 komentarzy:

  1. Też fascynują mnie dworce, a ten widać został faktycznie rozbudowany z dużym smakiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam jeszcze ciekawostkę, że te białe mury wewnątrz to pamiątka starego dworca, którego budynek taką miał fasadę.

      Usuń
    2. Stare dworce są faktycznie bardzo inspirujące. Może to dlatego, że przewinęło się przez nich tylu ludzi, tyle spraw, tyle żyć ...

      Usuń
    3. Jeszcze pamiętam stary Fabryczny. Stąd odbyłam moją pierwszą w życiu, samodzielną podróż pociągiem. Dużo wspomnień, nie tylko z podróży. Miejsce spotkań, najlepsze i największe hamburgery w mieście. Teraz już tego nie ma.

      Usuń
    4. Takie stare obiekty, które kiedyś zwiedziliśmy, a obecnie są już tylko w naszej pamięci to szczególne perełki. Dlatego warto zawsze zrobić ich zdjęcia, nigdy nie wiadomo, czy zobaczymy je jeszcze raz - a przynajmniej w takim samym stanie :)

      Usuń
    5. W tamtych czasach nawet się nie spodziewałam, że fotografie dworca mogą w mojej przyszłość osiągnąć wartość historyczną. To nie był ładny dworzec, dlatego nigdy nie robiłam tam zdjęć. A widzisz, jednak byłoby warto. :)

      Usuń
  2. To jesteś niezrównaną ambasadorką swego miasta!

    OdpowiedzUsuń