środa, 24 stycznia 2024

Górka na Rogach.

Na wstępie zacznę od wyjaśnienia słowa "Rogi": jest to osiedle w Łodzi. Po prostu. Dawniej była to wieś, którą przyłączono do miasta w 1946.

Szczyt góry znajduje się na wysokości 246 m n.p.m., ale sama górka od podstawy ma tylko 23 metry.

Ścieżka na szczyt.

Góra została utworzona w okresie budowy osiedla Retkinia a następnie osiedla Teofilów. Ciężarówki przywoziły tutaj gróz ze starych zabudowań, piach i odpady przemysłowe. Warto zaznaczyć, że dawniej była w tym miejscu dziura w ziemi (lata 70'), którą zasypano owymi śmieciami.

Następnie całe to składowisko przykryto ziemią, co natura szybko wykorzystała, prezentując się jako całość, bardzo zacnie. Lecz do tej pory mieszkańcy nazywają ją "Śmieciówką" lub "Górą Śmieciową".


Z wierzchołka widać doskonale panoramę miasta. Archikatedra, elektrociepłownia, stadion piłkarski Widzew oraz charakterystyczny, miętowy budynek SP ZOZ Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przy dobrej pogodzie można rozróżnić sąsiednie miasto Zgierz, a także kawał Lasu Łagiewnickiego, wieżę kościoła w Pabianicach i kominy Elektrowni Bełchatów.



Centrum Łodzi.

6 komentarzy:

  1. Całkiem przyzwoita górka!
    Na moim osiedlu tylko taka saneczkowa, ale dzieciaki maja frajdę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest jeszcze Rudzka: https://mieszkamwlodzi.blogspot.com/2022/07/rowerem-przez-odz-czyli-nie-koniecznie.htmlhttps://mieszkamwlodzi.blogspot.com/2022/07/rowerem-przez-odz-czyli-nie-koniecznie.html
      230 m n.p.m.

      Usuń
  2. No popatrz tylko 23 m, a jaką robi różnicę!:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest dobrze usytuowana, to podstawa. Moi rodzice mieszkają na 9 piętrze, gdyby nie lokalizacja, byłby fenomenalny widok na panoramę miasta.

      Usuń
  3. Ładna górka, konkretnie w śniegu. Ale panorama miasta przytłaczająca.

    OdpowiedzUsuń