czwartek, 18 maja 2023

Skierniewice – na Łowicko-Błońskiej Równinie.

Leży w województwie łódzkim w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej.

Skierniewice otacza Puszcza Bolimowska, którą znacie już z mojego wpisu. Miasto zajmuje fragment Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, a od zachodniej granicy wyznacza Las Zwierzyniecki. Na południowy wschód od miasta znajduje się las w Strobowie i Pamiętnej.
Przez miasto przepływa rzeka Skierniewka oraz rzeka Rawka.

Te ziemie to historyczne Mazowsze, a samo miasto było stolicą województwa skierniewickiego. Ciekawostką jest, że w XX wieku Skierniewice były najmniej zaludnionym miastem wojewódzkim w Polsce.




Ratusz w Skierniewicach

...powstał w XIX wieku w stylu neorenesansowym. Wbudowano go w zwarty ciąg kamienic. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję więzienia.

Ratusz.

Na ul. Senatorskiej

Zabytkowa willa, niestety ulega kompletnemu zniszczeniu.


Kościół Świętego Jakuba

...murowany na podstawie koła. Przy prezbiterium znajduje się kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża. Prezbiterium nakryte jest spłaszczoną półkopułą z okrągłym plafonem. Nawa przykryta jest spłaszczoną kopułą, a w niej znajdują się iluzjonistycznie namalowane rozety.

W fasadzie "oko opatrzności" pochodzące z mitologii egipskiej. Dziś symbol ten wykorzystywany jest w ikonografii wolnomularskiej pod nazwą Delta Świetlista.






Dworzec kolejowy

...powstał w XX wieku w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi. Po wielkim pożarze odrestaurowano go, skuto tynki na elewacjach i odsłonięto ceglany wątek ścian.

Na peronie ustawiono pomnik Stanisława Wokulskiego. Jest to postać literacka z powieści Lalka Bolesława Prusa.






Park w Skierniewicach

... położony w środkowej części miasta po obu stronach rzeki Skierniewka (Łupia). W XIV wieku był to ogród i dwór arcybiskupów. Istniały takie atrakcje jak kaskady, groty, altany, sadzawki i tarasy nad brzegiem rzeki. Nieco później park upiększył Ignacy Krasicki, upodobniając go do parków w Smolanach.

4 stulecia później przy Pałacu Prymasowskim istniała oranżeria z drzewkami pomarańczowymi, ogród włoski, sady oraz winnice. Później wszystko to gruntownie przebudowano i tak powstał park krajobrazowy.

Powierzchnia parku wynosi 42 hektary. Park jest oświetlony wzdłuż wszystkich alejek.

Na zdjęciach pięknie pozują nasi przyjaciele.






















Zwiedzanie odbyło się zupełnie spontanicznie, nie miałam ze sobą aparatu, wszystkie zdjęcia wykonałam telefonem. Nasi przyjaciele nie pozowali do zdjęć, bo miłość nie musi pozować, ona jest najpiękniejsza wtedy, kiedy jest naturalna.

2 komentarze:

  1. Ciekawe obiekty, dworzec zwłaszcza i park.
    Skierniewice zawsze kojarzyłam z jabłkami...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jabłko zostało symbolem. Spacerując ulicami, możesz się natknąć na przekroje jabłek w chodnikach. Takie metalowe płytki powstawiali.

      Usuń