piątek, 21 lutego 2025

Domy mieszkalne personelu "Kochanówki" | Szpital Psychiatryczny im. J. Babińskiego.

Jeden z najstarszych i największych szpitali psychiatrycznych w Polsce i dalej jest jednym z większych ośrodków psychiatrii w kraju. "Kochanówka" powstała w XX wieku. Szpital odróżniał się subtelnym i humanitarnym podejściem do ludzi chorych psychicznie.

Historia szpitala ma swoje czarne kartki w kalendarzu.

Na terenie szpitala aktywowano hitlerowski program T4. Więcej o historii szpitala, o tym jak funkcjonował, oraz na czym polegał program T4, dowiecie się tu ⏩Szpital Psychiatryczny im. J. Babińskiego.

Tymczasem dziś pokażę Wam bardziej szczegółowo, stare drewniane domy, które służyły jako domy dla personelu szpitala. Dziś są niewykorzystywane. Stoją puste od lat.
Oprawa zimowa, zdjęcia pochodzą z listopada, kiedy prószył pierwszy śnieg w tym sezonie.























Bonusowo, kilka zdjęć z zakładu, którego przeznaczenia na dzień dzisiejszy, nie udało mi się dociec.








Parę ujęć działających budynków szpitala:




Melodia z mroczniejszą nutą, lecz cała kompozycja to ważna część historii Łodzi. Byłoby dość nietypowe, ujrzeć tutaj wycieczkę z przewodnikiem, ale myślę, że byłby to strzał w dziesiątkę, bo temat jest naprawdę bardzo gruby.

1 komentarz:

  1. tak centralnie, to S. Lem pisząc "Szpital Przemienienia" nie nawiązywał do żadnego konkretnego szpitala psychiatrycznego, tylko stworzył pewną syntezę bez podawania konkretnej miejscowości... za to zamieszania narobiła ekranizacja książki, do której sceny kręcono głównie w kompleksie szpitalnym Tworki (Pruszków Wschodni) i w Ząbkach (Drewnicy), ponieważ całe mnóstwo ludzi, ze mną włącznie zafiksowało się na skojarzeniu właśnie z tym pierwszym, w Tworkach... ze mną akurat to było proste, bo jako dzieciak mieszkałem niedaleko, w Milanówku, raptem ileś tam przystanków kolejką WKD (d. EKD), więc samo pojęcie "szpital psychiatryczny" automatycznie łączyło się z Tworkami i to nie tylko ja tak miałem, tylko wiele innych osób, także starszych... ale najbardziej zaskakująca jest puenta, gdyż ten szpital był jedynym w Polsce (z tych większych), którego pacjenci uniknęli eksterminacji w ramach Aktion T4...
    natomiast Twoja praca jest dla mnie o tyle cenna, że mimo, iż kiedyś sam co nieco pracowałem w psychiatrii /takiej soft: nerwice, depresje, uzależnienia/ i znałem co nieco różnych placówek tu lub tam, to danych na temat "Kochanówki" nie miałem nigdy żadnych... dziękować za poszerzenie mi horyzontów...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń