Nowoczesne miasto – czy Łódź zasługuje na to miano?
Nowoczesne miasto łączy naturę i martwą naturę z człowiekiem. Tkanka miejska, żywa, zmieniająca się – to są domeny ogólnie rozwijających się miast, mających na celu polepszanie jakości życia i rozwiązanie problemów społeczności.
Szwendając się po mieście, eksplorując Łódź, sondując, zgłębiając... procentowo napotykam wiele tych problemów. Obrazków nie idących z duchem nowoczesnego miasta. Miejsc, w których czas się zatrzymał i zdaje się, społeczeństwo stoi pod ścianą.
Szukając detalu naszej historycznej architektury, zwłaszcza wnętrz starych kamienic, spotykam ludzi, którzy chcą o tym rozmawiać. Lokatorów kamienic, przez których przemawia żal. Ale warto też mówić o jasnej stronie medalu.
Łódź mocno poszła na przód, ostatnio nawet wspominałam o remontach, modernizacjach, rewitalizacjach... że to wszystko trwa, a miasto jest ogromne... To wszystko ma bardzo wysokie koszty, by odbudować całe miasto, potrzeba wiele jeszcze lat...
A oto co już się udało i z czego możemy być dumni jako mieszkańcy.
Możemy być. Jednak zgoła łatwiej krytykować, niźli cieszyć się.
Wszystko kwestią gustu, ja to rozumiem i mnie nie wszystko do niego przypada. Ale jest zadbane, zrobiło się czysto i można bezpiecznie się powłóczyć tymi adresami, które dziś tu podaję.
Wiele spekulacji ciągnie się za kolejnymi rewitalizacjami. Czytam Wasze wypowiedzi tu i na socialach, rozumiem, jednak mnie osobiście ta przemiana Łodzi cieszy. Uważam, że jest dużo lepiej.
To subiektywna opinia.
P.S. Są to wybrane budynki, nie próbowałam skomasować tu wszystkich.
Stary temat, Brama Miasta, Centrum Usług Wspólnych. Dwa wysokie biurowce z dostępnym dla każdego patio. Szczególny punkt Nowego Centrum Łodzi. Kortenowa (rdzawa) elewacja z nawiązaniem do industrialnej historii.
📍 Kilińskiego 66
Z całkowitą pewnością stwierdzam, że architektura dopasowała się i cel osiągnięto. Czar niestety pryśnie, a już prysnął, bo obok EC1 powstają bloki, które skutecznie popsuły panoramę.
To również moja subiektywna opinia.
Niemniej, lubię ten fragment miasta i był taki czas, że dosyć często lądował u mnie na tapecie, gdy był jeszcze nowością.
Dziś nadal uważam, że Brama Miasta jest całkiem fotogeniczna i kiedy jestem gdzieś obok, zajrzę, a nuż wypatrzę jakiś inny kadr. Zmiany pogodny odbijają się w tych wysokościowcach, niby w lustrze. Lubię ten efekt.
☆ ☆ ☆
Biurowiec Textilimpex to osiemnastopiętrowy budynek z historią. Centrala Importowa Przemysłu Włókienniczego to światowy handlowiec wyrobami przemysłu tekstylnego i chemicznego od 1949 roku.
📍 Traugutta 25
Miastoprojekt, dziewiętnastokondygnacyjny biurowiec prezentuje postmodernizm. Mieści się tam Centrala Handlu Zagranicznego II.
📍 Traugutta 21/23
Biurowce są wpisane w pejzaż miasta. Są jego treścią, rozpoznawalnymi kształtami na horyzoncie i naturalnie miejscami pracy. I raczej nie ma już miast bez nich.
Ja już nie umiałabym sobie wyobrazić Łodzi bez choćby budynku Virako w Monopolis.
☆ ☆ ☆
Słoneczne Tarasy o budowie dopuszczającej światło na każdej kondygnacji, a na dachu ogród.
Ta rzucająca się w oczy konstrukcja, to industrialna architektura połączona z botaniką, która czyni dość oryginalną propozycję mieszkaniową.
📍 Kilińskiego 12
Niezdrowo fascynuje mnie ten projekt...
Solaris Park, apartamentowiec z dużymi tarasami i loggiami. Dużo przeszkleń, basen i sauna. Elewację pokrywa stolarka z drewna egzotycznego, kamień naturalny i stal nierdzewna.
📍 Tuwima 15
To nie jest nowy pomysł, ale łączy w sobie to, czego do tego artykułu szukam.
☆ ☆ ☆
Biały, nowoczesny wieżowiec Hi Piotrkowska klasy A+, to wielofunkcyjny kompleks typu mixed - use. (Mianem mixed use określa się budynki wielofunkcyjne.)
Klasyczna bryła i rytmiczne podziały tworzą ponadczasowy charakter obiektu.
Dwa budynki biurowe z przestrzenią usługową oraz hotel Hampton by Hilton Łódź City Center.
Łączna powierzchnia to 34 tys. mkw.
Ta biała wieża ma 20 pięter co się przekłada na 82 m wysokości, a to czyni ją najwyższym biurowcem w mieście.
Tam znajduje się kilka sklepów, klinika medyczna, siłownia oraz kawiarnie.
Ciekawostka: Hi Piotrkowska trafił do gry komputerowej Counter-Strike: Global Offensive. Został zmapowany i przeniesiony wirtualnie w postaci 57 unikalnych tekstur.
📍 Piotrkowska 157a
To co dostrzegłam po raz pierwszy kiedy spojrzałam na ten budynek, to duże okna. Pomyślałam, że dostęp światła dziennego zapewnia tym ludziom naprawdę komfortowe warunki pracy. Znam z autopsji problem braku światła i niszczenie oczu przy świetlówkach.
DoubleTree by hilton, powstały w miejscu "Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi". W tamtych czasach to było wyjątkowe miejsce na tle całej Polski, pracowano tu nad jednymi z ważniejszych produkcji naszych kin. Pierwszy z nich to "Zakazane Piosenki" Buczkowskiego.
"Wykorzystaliśmy jeden z kadrów z filmu, który po powiększeniu nałożyliśmy na budynek. Historyczne, czarno białe zdjęcie zostało poddane obróbce współczesnymi technikami cyfrowymi i po zmniejszeniu rozdzielczości, stworzyło grafikę ukazującą współczesną strukturę obrazu czyli pojedynczy piksel. Utrwalona scena zawiera treści muzyczne, co również ma swoje odniesienia do obecnego charakteru aktywności Wytwórni. Grafika ta została przeniesiona na szklane moduły elewacji barwione w kilkunastu odcieniach szarości."
– info ze strony architektura.murator
📍 Łąkowa 29
Wielka bryła pełna małych kwadracików ze szkła... Każdy w innym odcieniu, z bliska robi duże wrażenie, ale czy obiekt ten może się podobać? Odpowiedź zostawiam Wam. Na pewno zwraca na siebie uwagę.
Dwie wnęki są wieczorem podświetlane na różne kolory. Śmieszne wrażenie, wejść w nie...
Budynek Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa. W roku 1919 przez wiele lat, działało tutaj kino "Stylowy". Nie emitowano tam premier, nie było to prestiżowe miejsce, ale za to bilety kosztowały wtedy 40 gr. (bilet w Casino lub Capitol były kilkukrotnie droższe)
W czasie drugiej wojny kino ocalało, ponieważ Niemcy korzystali z tego dobrobytu.
Już dużo później w budynku mieściła się dyskoteka Studio, a następnie klub Cube.
Budynek jest zabytkiem, dlatego remont obejmował ze szczególną uwagą zachowanie detalu. Został wkomponowany w osiedle mieszkaniowe Ilumino.
📍 Kilińskiego 123
Moim zdaniem jedna z najciekawszych rewitalizacji i modernizacji, wkomponowanych w nowoczesność.
To co mnie zdumiało, to kompletna cisza... To jest adres w samym śródmieściu, niedaleko jednej z najruchliwszych ulic, a jak znalazłam się na tym dziedzińcu, było kompletnie cicho jak makiem zasiał...
☆ ☆ ☆
Dwunasto i czternasto piętrowe wieże wzdłuż granicy Strefy Piotrkowska 217 i dwa wielorodzinne domy cztero i pięcio kondygnacyjne i to co przyciąga uwagę – ceglany magazyn z wieżą, czyli pozostałość po zespole dawnej fabryki maszyn i odlewni żeliwa Józefa Johna.
To nie jest oryginał z początku XX wieku. On niestety przy bliższych oględzinach wykazał fatalny stan techniczny, więc rozebrano go i wiernie odtworzono przy współpracy z konserwatorami zabytków. W tym projekcie, nawet pojedyncze cegły dopasowywano do układu z historycznej dokumentacji.
📍 Kościuszki 130
Nowoczesność po raz kolejny genialnie wkleiła się w łózki krajobraz pofabryczny. Przy okazji lokalizacja też bardzo korzystna, nie pogardziłabym mieszkaniem w tym miejscu.
☆ ☆ ☆
Przy okazji niniejszej budowy, na łódzkim Julianowie wylano asfalt na drogi dojazdowe Ulice: Nad Sokołówką oraz Pancerna.
📍 Julianów
Znalazłam to osiedle przypadkiem, podczas spacerowania po moich "starych śmieciach". Nie zainteresowałoby mnie gdyby nie specyficzny kształt bloków. Coś w nim jest... z pewnych perspektyw, one zapinają się na suwak.
☆ ☆ ☆
Kamienica Karla Königa, właściciela farbiarni. Wiek XIX. Był to jego dom rezydencjonalny.
Za nim znajduje się osiedle Perła Piotrkowska. Łączy je dziedziniec.
📍 Piotrkowska 252
Kolejna rewitalizacja i modernizacja, nadająca nowego stylu. Mnie się podoba.
☆ ☆ ☆
University Business Park. Dwa budynki biurowe klasy A
📍 Wólczańska 180
Biurowce połączone z powierzchnią do odpoczynku, a nawet placem zabaw. Przyjazna przestrzeń dla każdego, a nie jak to kiedyś bywało - zakaz wstępu na teren.
☆ ☆ ☆
I jak Wam się podoba takie zestawienie?
Wolicie nowoczesną bryłę czy klasyk? A co sądzicie o połączeniu tych stylów?
Podobają mi się rewitalizacje, szacunek za projekty. Ale i wysokie budynki potrafią przyciągać oko, gdy nie są siermiężne jak w PRLu, a umiejętnie wkomponowane w miejski krajobraz mogą być ozdobą.
OdpowiedzUsuńDokładnie tak samo uważam. :)
Usuńczyli dziś mamy przegląd nowości, świadectwo tego, że Łódź to nie tylko zestaw urbexów, czy też obiektów, które powoli zmierzają do tego stanu, jeśli nic się z tym nie zrobi... za to chyba najciekawsze, tak chwilowo, moim zdaniem, wydają mi się te harmonijne złożenia vintage'u z prostą linią, taką modern bardziej...
OdpowiedzUsuńp.jzns :)
Naprawdę z przyjemnością obejrzałam Twoje zdjęcia. Zarówno nowe budowle, jak i rewitalizacje bardzo mi się podobają. Lubię łagodną linię przedwojennego kina i wieżowce wtapiające się w chmury. Słoneczne tarasy i "suwaki" to projekty, na które również zwróciłam uwagę. To imponujące jak Łódź łączy ze sobą tradycje i nowoczesność. Aniu pięknego nowego tygodnia. Pozdrawiam serdecznie 🤗
OdpowiedzUsuń