Park mieści się na osiedlu Stoki na najwyższym stopniu strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich, na terenie tzw. Górki Stokowskiej.
Etykiety
- #escapełódź
- #redman
- Akweny Łodzi
- Architektura sakralna
- Atrakcyjne miejsca
- Fotografia uliczna
- Łódź mniej znana
- Łódź Nowoczesna
- Łódź pofabrykancka
- Łódź w zbliżeniach
- Miasto kamienic
- Muzea
- Na dziko
- Pałace
- Parki i zieleńce łódzkie
- Restauracje&kawiarnie
- Rowerem przez łódzkie
- Turystyka w woj. łódzkim
- Urbex
- Wydarzenia
środa, 31 sierpnia 2022
Uroczysko Lublinek.
Ten las ma 90 ha. Rosną w nim brzozy, sosny i olsze na mokradłach. W samym środku są bagna będące domem dla różnorodnej fauny.
Otaczają go ugory, które z czasem zmieniły się w szerokie obszary kwietnych łąk. Po zachodniej stronie płynie Ner ciągnący się malowniczo wzdłuż pól i błoni.
Stawy "Bielice" to najpopularniejszy kawałek uroczyska. Wokół zbiorników ustawiono stoliki z ławkami, które przyciągają krnąbrnych imprezowiczów.
Niestety tego dnia dwie imprezy, niecenzuralny język, darcie mordy i muzyka z głośnika, zepsuły całą przyjemność odpoczywania.
Na stawach jest zakaz kąpieli, ponieważ jest to użytek ekologiczny i lęgowisko różnych gatunków ptaków. Zakaz ten jest nierespektowany.
Chętnie kiedyś tu wrócę o zimnej porze roku. Spodziewam się ciszy.
poniedziałek, 29 sierpnia 2022
Bułgarska restauracja na Piotrkowskiej 69
Smaki słonecznej Bułgarii pojawiły się w Łodzi w 2013 roku. Stworzyli ten lokal wielcy entuzjaści tego kraju. Swoje receptury opierają na oryginalnych przepisach z użyciem bułgarskich produktów.
Restauracja oferuje nie tylko kuchnię, ale zaprasza również na tematyczne eventy, spotkania z Bułgarią, multimedialne prezentacje, degustacje bułgarskich win, a nawet warsztaty śpiewu pieśni bułgarskich. Lokal z prawdziwym bałkańskim temperamentem.
wtorek, 23 sierpnia 2022
Park im. Adama Mickiewicza – Julianowski
Park ten uznany za zabytkowy, zajmuje 49,4 ha powierzchni. Leży w dolinie rzeki Sokołówki, która zasila dwa piękne stawy. Są przypuszczenia, że na tym terenie w wiekach średnich istniał drewniany gród obronny, a później wieś.
Skąd zatem park?
Łódzki fabrykant Juliusz Heinzel, od którego imienia Łodzianie nazywają park do dziś, zainicjował budowę renesansowego pałacu, który stał na końcu alei lipowej. Między pałacem i stawem istniała duża fontanna. Stawy były o wiele większe niż dzisiaj (było ich kilka), także zdobiły ów zieleniec liczne aleje, mosty, schody, fontanny oraz kaskady.
![]() |
Nieistniejący już pałac /źródło |
poniedziałek, 15 sierpnia 2022
OFF Piotrkowska i robo-kelner.
Jednorożce kojarzą mi się z baśniami i są w moim odbiorze nierozerwalnie związane z rozrywką wprowadzającą człowieka w świat zabawy (książki, gry, filmy), toteż Łódź i Stajnia Jednorożców (Przystanek Centrum), tudzież nieopodal stojący pomnik jednorożca wyskakującego z innego wymiaru, rodzi we mnie pozytywne emocje.
Symbol ten jednak dotyczy czegoś innego, lecz ja nie jestem za promocją tej idei.
Przystanek łączący wiele tras tramwajowych i autobusowych w jednym miejscu, to ogromne udogodnienie. Wiele razy przy klasycznym układzie przystanków, biegało się przez wielkie skrzyżowanie na czerwonym świetle, albo pozwalało się uciec przesiadce, samemu stojąc długo na czerwonym. Teraz podróżowanie komunikacją przez centrum miasta to prawdziwa przyjemność, poza tym podoba mi się tu:
poniedziałek, 8 sierpnia 2022
Loft Aparts, Tymienieckiego 25C
wtorek, 2 sierpnia 2022
Dawny Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Byłam tu jeszcze wtedy gdy wnętrza tych domów wiały pustką. Jednak przejście się pośród nich, dawało satysfakcję pomimo, bo kontakt z historią zawsze jest na plus.
Miejsce to, zabiera podróżnika do Łodzi z dziewiętnastego stulecia.
Jest mi wiadomym, że Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, dziś zmienił się nie do poznania i również z nazwy dostąpił odświeżenia na: Łódzki Park Kultury Miejskiej.