środa, 15 maja 2024

Wymysłów Francuski – opuszczona cegielnia i piękny staw.

W minioną sobotę odkrywaliśmy ciekawe miejsce, które przywitało nas w urbexowym klimacie. Najpierw opuszczona cegielnia, potem przepiękny staw, wszystko w anturażu spokoju i ciszy.

Zaczęło się od Wymysłowa Francuskiego.

Zacny dodatek "Francuski" dodano z powodu historii markiza Stanisława Jana de Boufflers, uciekiniera z rewolucji francuskiej.

Był marszałkiem polnym i gubernatorem Senegalu, a także zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym Francji.

Otrzymał on w XVIII wieku folwark (38 włók miary magdeburskiej tj. ok. 10 ha) tylko dzięki koneksjom na dworze Pruskim (czyli wieczysta dzierżawa), lecz ziemia nie była w jego rękach długo. Sprzedano go w roku 1800 Ferdynandowi Oppeln-Bronikowskiemu. Nazwa jednak została ku upamiętnieniu.

W Piaskach znajduje się największy na Ziemi Sieradzkiej cmentarz wojenny z I wojny św. Jest pamiątką po bitwie o Łódź, która miała miejsce w okresie od 17 do 24 XI 1914 r.


Opuszczona cegielnia z XX wieku

Leży na południe od Łodzi. Teren jest ogólnodostępny i coraz bardziej zrujnowany. Miejsce można zwiedzać na własną odpowiedzialność, jest ciekawe, choć nieduże i ubożeje z każdym rokiem.
Interesujący korytarz jaki można zobaczyć na wielu zdjęciach w Internecie, już nie istnieje, bowiem zawalił się strop tego budynku.

















"Glinianki"

Zanim to miejsce stało się pięknym uroczyskiem, działająca jeszcze cegielnia wydobywała stąd glinę. Z tego właśnie powodu miejscowi mówią na ten staw "Glinianki". Jest więcej stawów, ale ten zrobił na mnie szczególne wrażenie.

Z brzegów zbiornika rozciąga się malowniczy krajobraz.

Kąpiel jest zabroniona, zbiornik należy do PZW (okręg mazowiecki).

Wspaniała bujna roślinność cieszy oczy, jest dosyć cicho, a odwiedzających to miejsce, jest wciąż niewielu.

























Sumik karłowaty Ameiurus nebulosus pochodzi z Ameryki Północnej. Został sprowadzony do Europy, w celu uatrakcyjnienia łowisk, lecz kwestia wymknęła się spod kontroli.
Ryba ta na Florydzie rośnie znacznie większa, bowiem dorasta do ponad 50 cm długości. U nas przeciętnie mierzy najwyżej 20-25 cm.

Jest to gatunek bardzo ekspansywny. Znane są przypadki przekształcenia się łowisk wędkarskich w zdominowane przez ten gatunek. 
Sumik karłowaty żeruje na ikrze i narybku, dlatego właśnie obniża, a nawet całkiem likwiduje swoich konkurentów. Po pewnym czasie staje się dominującym, a niekiedy jedynym gatunkiem ryby w danym zbiorniku.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12.11.2001 r. (Dz. U. Nr 138, poz. 1559 z późn. zm.) zakazuje się wpuszczania sumika karłowatego do łowiska, w którym został złowiony oraz do innych wód. W Regulaminie amatorskiego połowu ryb Polskiego Związku Wędkarskiego nie stosuje się dla niego limitów połowowych, ani wymiaru czy okresu ochronnego.




...



5 komentarzy:

  1. Cegielnia jak to stara cegielnia, ale Glinianki piękne. U nas też podobne stare wyrobiska istnieją, ale funkcjonują jak kąpieliska i nie są tak malownicze.
    M

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego cieszę się, że postawiono na naturę. PZW ma swoje zalety.

      Usuń
  2. My mijamy czasem wyrobisko piasku, w którym zebrała się woda, na środku wyspa, a na niej mnóstwo ptaków.
    Znaleźliście idealne miejsce 👍
    Jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno nie raz tam pojedziemy nałapać sumików. ;) Nawiasem mówiąc, są przepyszne.

      Usuń
    2. Chyba nigdy nie jadłam...

      Usuń