piątek, 27 września 2024

Zabytkowa hala targowa z rzymską attyką.

Powiedziałam pewnego razu, że więcej nie wybieram się na Piotrkowską, bo KRÓLOWĄ ULIC zobaczycie wszędzie i u każdego, więc teraz zabieram się za NIEOCZYWISTOŚCI, ale... TO SIĘ NIE DA!

Dzisiaj zaglądamy na ciekawe podwórze, w końcu którego stoi niezwykły obiekt. Jest to HALA TARGOWA, budynek historyczny z lat 1896-1899, zaprojektowany przez Dawida Lande na zamówienie kupca Jonasza Warszawskiego.

Bogato zdobione kolumny z kapitelami, sztukaterie i rzymska attyka sprawiają, że obiekt wydaje się jakby został wstawiony z innej bajki.

Był halą targową, miejscem na sklepy, magazyny i fabrykę wody sodowej. Niestety podczas II woj. wnętrze kompletnie zdewastowano. Później hala funkcjonowała jako drukarnia.

W latach 1945-1946 stała się prowizorycznym domem modlitwy. Dziś mieści się w niej galeria Atlas Sztuki, czyli wystawy sztuki nowoczesnej.







📌 ul. Piotrkowska 114
Na dziedziniec prowadzą dwie bramy.


Całe podwórze, którym tutaj dochodzimy jest dość ciekawe, po rewitalizacji, zadbane i czyste. Warto zajrzeć w oba zaułki.










Zajrzałam też na budowę kamienicy Siemensa, jest to dawny biurowiec w Łodzi. Powstał w dość nietypowych okolicznościach jak na budowę, bo podczas I woj. światowej.
Jego architektura buła jedną z najlepszych z tamtego okresu.

Przez długi czas był tylko pustostanem. Gdy budynek dostał się w ręce prywatne, powstał projekt tchnięcia w niego nowego życia i obecnie jego elewacja jest zakryta płachtą.
Gmach znajduje się w rękach prywatnych, wedle planów mają tu powstać mieszkania, oraz biura.

W minione wakacje udało mi się zajrzeć do środka. Wiele nie widać, remont jest gruntowny.



📌 Piotrkowska 96

7 komentarzy:

  1. Może Piotrkowska jest wszędzie, ale nie wszędzie zaglądam.
    Piękne te zaułki, tez lubię zaglądać w zakamarki!
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piotrkowska to ulica, którą przyjeżdżają zobaczyć wszyscy. Mnie interesują miejsca, których jeszcze wszyscy nie widzieli.

      Usuń
  2. nie wiedzieć /a może wiedzieć?/ czemu ta Hala Targowa kojarzy mi się z uzdrowiskiem, dokładniej pijalnią wód mineralnych, handel jakikolwiek jakoś stosunkowo najmniej mi pasuje do tego budynku...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie hale działały w miastach, wyglądały kunsztownie, jeden taki znalazłam w Gdańsku, jeszcze większy, piętrowy. Inna stylizacja, czerwona cegła i żeliwo.

      Usuń
    2. na tą gdańską miejscowi mówią Stara Hala Targowa, jest jeszcze np. Hala Targowa we Wrocławiu albo Hala Mirowska w Warszawie, jednak one wszystkie mają inny styl, niż ta prezentowana przez Ciebie, na którą właśnie z tego powodu zwróciłem szczególną uwagę...

      Usuń
    3. Notabene, gdańska hala już jest opublikowana. :)

      Usuń