65 ha pod umiejętną uprawą atrakcyjnych roślin dla uciechy ciała i ducha ludzkiego. Projekt powstał w latach 30. XX, a dokładnie w czterdziestym szóstym za inicjatywą prof. Jakuba Mowszowicza. Wydzielono wówczas potrzebną powierzchnię na Ogród Roślin Leczniczych (wtedy to było zaledwie 1,3 ha) i tak to się zaczęło.
Pomysł przyjął się od razu, na teren zaczęli przychodzić liczni zwiedzający i już po roku powstał plan na ponad siedemdziesiąt hektarów. Tak naprawdę rozbudowę rozpoczęto dopiero w 1967 roku i do dziś układ ogrodu nie został zmieniony.
Etykiety
niedziela, 22 maja 2022
Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza
piątek, 20 maja 2022
NOC MUZEÓW 2022 – 4) I Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan W Łodzi – 3500 lat historii Pisma Świętego
Poszłam z ciekawości, z takim nastawieniem, że nic nowego mnie raczej nie zaskoczy, lecz było kilka perełek, które chętnie w rękach potrzymałam. Poza tym oryginalne woluminy oraz bardzo stare księgi, które można było dotykać, kartkować i wąchać, to naprawdę przyjemne spotkanie z historią.
Wystawę zorganizowali ludzie z Kościoła ewangelicznie wierzącego. Dla zainteresowanych ⏩ klik
Kolekcja na wystawie pochodzi z prywatnych zbiorów.
Zajezdnia Brus historyczne tramwaje i autobusyMuzeum Farmacji zabytkowe meble apteczne, narzędzia, naczynia i wyposażenie dawnych aptek + pokazy farmaceutyczno-chemiczneMuzeum Archeologiczne i Etnograficzne stała wystawa + zajęcia z Japonką, origami, pismo japońskie- I Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan W Łodzi „Wystawa Biblii" – wystawa przedstawia 3500 lat historii Pisma Świętego.
czwartek, 19 maja 2022
NOC MUZEÓW 2022 – 3) Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Oprócz wystawy stałej " Szare jak ziemia", odbyła jeszcze wystawa pieniężna "Banknoty polskie 1945-1995" i zajęcia manualne z panią z Japonii.
Zajezdnia Brus historyczne tramwaje i autobusyMuzeum Farmacji zabytkowe meble apteczne, narzędzia, naczynia i wyposażenie dawnych aptek + pokazy farmaceutyczno-chemiczne- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne stała wystawa + zajęcia z Japonką, origami, pismo japońskie
- I Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan W Łodzi „Wystawa Biblii" – wystawa przedstawia 3500 lat historii Pisma Świętego.
środa, 18 maja 2022
NOC MUZEÓW 2022 – 2) Muzeum Farmacji
Zabytkowe meble apteczne, narzędzia, naczynia i wyposażenie dawnych aptek to podstawa zwiedzania tego muzeum. W trakcie Nocy Muzeów oglądać można było wystawę „Czas na herbatę”, a w tej samej sali jednocześnie, odbywał się pokaz farmaceutyczno-chemiczny.
Zajezdnia Brus historyczne tramwaje i autobusy- Muzeum Farmacji zabytkowe meble apteczne, narzędzia, naczynia i wyposażenie dawnych aptek + pokazy farmaceutyczno-chemiczne
- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne stała wystawa + zajęcia z Japonką, origami, pismo japońskie
- I Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan W Łodzi „Wystawa Biblii" – wystawa przedstawia 3500 lat historii Pisma Świętego.
wtorek, 17 maja 2022
NOC MUZEÓW 2022 – 1) Zabytkowa Zajezdnia Brus
Noc Muzeów była moim małym marzeniem. Zawsze tak się układało, że albo miałam w tym czasie pierwszą zmianę w pracy i nie chciałam zarywać nocy, albo miałam drugą zmianę, a nie chciałam startować prosto z firmy i docierać do interesujących mnie punktów na samo zamknięcie. Tym razem szczęśliwie przypadło kilka dni wolnego i zrealizowałam trasę zgodnie z planem. Udało się! Oto więc mój reportaż:
- Zajezdnia Brus historyczne tramwaje i autobusy
- Muzeum Farmacji zabytkowe meble apteczne, narzędzia, naczynia i wyposażenie dawnych aptek + pokazy farmaceutyczno-chemiczne
- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne stała wystawa + zajęcia z Japonką, origami, pismo japońskie
- I Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan W Łodzi „Wystawa Biblii" – wystawa przedstawia 3500 lat historii Pisma Świętego.
Na to wydarzenie została uruchomiona specjalna flota zabytkowych autobusów.
piątek, 13 maja 2022
Dzika strona Żabieńca.
Żabieniec jest osiedlem w dzielnicy Bałuty. W XVIII wieku była osadą olęderską, znaną z hutnictwa szkła. Zajmowano się rolnictwem, rzemiosłem oraz pracą w przemyśle, czyli klasyczne życie na wsi.
W latach 70 XIX wieku Łódź zaczęła "wrastać" w Żabieniec i w 1915 roku wieś oficjalnie została włączona do Łodzi.
Osiedle Żabieniec jest znane z.... blokowisk i stacji kolejowej Łódź-Żabieniec. Mało kto wie, że ma ono jeszcze jedno oblicze.
[wycieczka z początku maja]
poniedziałek, 9 maja 2022
Festiwal czekolady.
Na Festiwalu Czekolady oglądaliśmy rarytasy mistrzów czekolady, które można było kupić w nie tak powalających cenach jak się spodziewałam. Warto wybrać się następnym razem i zaplanować prezenty dla bliskich.
Tak, to wszystko jest jadalne! |
czwartek, 5 maja 2022
niedziela, 1 maja 2022
Manufaktura – imperium Łodzian.
Izrael Poznański – jeden z największych fabrykantów Łodzi, zakupił to miejsce w 1871 roku. 30 ha zajmował ów kompleks, czyli: tkalnie, przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia, oddział naprawy i budowy maszyn, ślusarnia, odlewnia i parowozownia, gazownia, remiza strażacka, magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny, pałac fabrykanta i budynki mieszkalne dla robotników.
Co się działo dalej? Nie o wkładzie Izraela prawić będę, ale o tym jaki efekt przyniosła inicjatywa – Łodzianina Cypriana Kosińskiego, który powrócił ze Szwajcarii z pokaźnym kapitałem, rozpoczynając projekt – Manufaktura.